Нови пројекат Европске уније за подршку реформи предшколског васпитања и образовања у Србији

Предшколска установа „Галеб“ Петровац на Млави укључена је у активности пројекта „ПОДРШКА РЕФОРМИ СИСТЕМА ПРЕДШКОЛСКОГ ВАСПИТАЊА И ОБРАЗОВАЊА У СРБИЈИ“ (SUPER).

Активности овог пројекта, који је представљен у Београду, 25. јуна 2019, одвијаће се у 50 локалних самоуправа и предшколских установа широм Србије на:

• развијању професионалних компетенција васпитача и стручних сарадника у предшколским установама за квалитетно инклузивно предшколско васпитање и образовање,
  • јачању професионалних капацитета запослених у локалним самоуправама за планирање и управљање предшколским васпитањем и образовањем,
  • унапређивању законског оквира за предшколско васпитање.

За предшколске установе обезбеђена је и друга донација ЕУ за дидактичку, ИТ опрему и намештај у износу од око милион евра, што ће додатно допринети квалитетном инклузивном  предшколском васпитању и образовању.

Пројекат се реализује у сарадњи саМинистарством просвете, науке и технолошког развоја. Пројектом управља Министарство финансија, Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније (ЦФЦУ).

Пројектне активности почеле су у марту 2019. и трајаће две године. ЕУ финансира пројекат са око 900.000 евра, а пројекат реализујеPARTICIP GmbH у конзорцијуму са IB (Internationaler Bund), VBJK и ЦИП-Центром за интерактивну педагогију.

Квалитетни програми предшколског васпитања и образовања доприносе развоју свих потенцијала детета и имају важан утицај на каснији друштвени живот. Србија још увек има једну од најнижих стопа учешћа деце у предшколском васпитању и образовању у поређењу са земљама ЕУ. Око 50 одсто све деце узраста 3 до 5,5 година укључено је у вртиће.

Европска унија наставља да пружа подршку континуитету системских реформи предшколског васпитања и образовања у Србији каооснове целоживотног учења кроз нови SUPER пројекат.

Од 2003. Европска унија донирала је за реформу сектора образовања више од 100 милиона евра – за унапређење предшколског васпитања и образовања, реформу средњег стручног образовања, образовања одраслих,  реновирање и опремање школа и факултета, инклузију Рома.